Pneumatiky

Voľba obutia:

Nafukovacie pneumatiky alebo plná guma?

Už skôr som spomenul, že invalidný vozík je nástrojom mobility. Istota proti defektu s mobilitou veľmi súvisí. Táto otázka je však trochu zložitejšia a rozhodne sa nedá konštatovať “radšej plná guma, nebudem sa otravovať s defektom”.

Odolnosť proti defektu je v priamej úmernosti k valivému odporu, ktorý vozík má. Hlavne pokiaľ hovoríme o zadných kolesách. 

Takže – pokiaľ je Vaša životná situácia taká, že Vám nemá kto pomôcť v prípade defektu, zvoľte tzv. plnú gumu. Ale naderiete sa 🙁

Pokiaľ chcete čo najľahší vozík a k tomu ešte malý valivý odpor, zvoľte vysokotlakové plášte.

Existuje aj kompromis, plášte s označením Marathon Plus. Tie majú zvýšenú odolnosť proti defektu, ale trochu väčší valivý odpor. Proste kompromis.

Poznámka: Pokiaľ hovoríme o nízkom valivom odpore, mám na mysli plášte vysokotlakové (tlak napr. 7bar) a šírku plášťa 1”. Na trhu sú ešte niektoré štandardné vozíky s plášťom šírky 1 3/8 a možnosťou nafúknuť len na nízky tlak. Tieto plášte Vám budú bohužiaľ kombinovať nebezpečenstvo defektu a ešte aj veľký valivý odpor. 

U predných koliesok sa dnes už väčšinou využíva len plná guma. Nafukovacím sa vyhnite. Valivý odpor je u nich veľký a komfort sa dá dosiahnuť teraz aj tzv. vrstvenou gumou, ktorá ponúkne slušné odtlmenie nerovností.